Print Friendly
Eki 7, 2012

Hafıza İle İlgili Dualar

Bu sayfa 30.608 kez görüntülendi

Ezber ve Hatırda Tutmak İçin Okunacak Dua

-Deyrebi Duası Ve Fazileti ( Ezber Ve Hafızada Tutma Duası )

Allahümme ahricna min zulümatilvehmi ve ekrimna bi nuril fehmi veftah aleyna ebvabe fadlike venşur aleyna hazaine rahmetike bi rahmetike ya erhamer rahımiyn*

Anlamı: Kullarım Beni sana soracak olursa,muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım.Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm.Öyleyse ,onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler.Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (bakara Suresi,186)

 

-Peygamberler Peygamberi Resulu Ekrem Efendimiz Bir kişinin bir şeyi hafızasında tutması için bir dua önerdi.
OKUDUĞU DERSİ ZİHNİNDE TUTAMAYAN okuduğu dersi bir türlü kavrayamayan kimse bu mübarek duayı okursa okuduğu dersi zihninde ALLAHın izni ile tutar.

“ALLAHım, bana öyle bir bilgi ver ki onu aklımda tutayım.O bilgi ve ilimle SENin emirlerini yapıp,yasaklarından sakınayım.bana bir ilim ver ki sana nasıl yalvaracağımı öğreniyim.Ey mermamet edenlerin en merhametlisi Rabbim! Bana nebilerin anlayışı gibi anlayış, peygamberlerin zekası gibi zeka ver.ALLAHım bana rahmetinle büyük meleklerinin kavrayışı gibi kavrayış ver.Ey merhametlilerin en merhametlisi Rabbim! Bana anlayış nuru ver.Beni kötü düşünce karanlıklarından çıkar ALLAHım.Rahmet kapılarını bana aç ALLAHım.ALLAHım okuduğum şeyin en inceliğini anlamam için üzerime rahmetini indir.Ellerimi sana açtım yalvarıyorum,ey merhamet edenlerin en merhametlisi Rabbim.” (deyrebi,s:172)

 

-HZ.ali efendimiz anlatıyor:

“Kavrama gücünün zayıflığından şikayet eden hz.Aliye ,efendimiz şöyle buyurdu:
-Ya ali,bana cebrail bu dua yı getirip dedi ki:

“Ya Muhammed (as),herhangi bir kulda zihni olarak kavrama gücü zafiyeti bulunduğunda,bir mübarek
duayı temiz bir kabin içine yazar , bir gece dışarıda bırakarak yıldızların altında yatırır, sabah olunca içine yağmur suyu doldurur,aç karna içerse işittiği her şeyi zihninde tutar.

HZ.Ali efendimiz buyurdu:

“Ben bunu yapıp üç gün içtim.Muhammed Aleyhisselamı müjdeleyici ve sakındırıcı olarak gönderen ALLAH’a yemin ederim ki,ondan sonra duyduğum he şeyi ezberimde tuttum.”(deyrebi,s:173)

Share

Aranan Terimler:

 • ezber duası
 • ezber icin dua
 • ezber yaparken okunacak dua
 • kolay ezberleme duası
 • ezberleme duası
 • ezber yapmak icin dua
 • ezber yapma duasi
 • okuduğunu ezberleme duası
 • ezber için okunacak dua
 • ezber ve hatırda tutma duası

 

Facebook'da Paylaş
 1. çok teşekkürler hizmetleriniz için…

 2. SAĞOLUN BEN ARAPÇA ŞİİR YARIŞMASINA GİRDİ ONU EZBERLEMEYE ÇALIŞIYORUM

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yukarı Çık