Print Friendly
Eki 16, 2012

Mübarek Günler ve İhyası

Bu sayfa 1.245 kez görüntülendi

Muharrem Ayı

Muharrem Ayı

Ayların önderi Muharrem ayıdır

Resulullah (asm) buyuruyor ki:
“İnsanların önderi Hz. Adem, Arapların Hz. Muhammed, Rumların Süheyp, İranlıların Selman, Habeşilerin Hz. Bilal, dağların Tûr-i Sina; ağaçların sidre, ayların Muharrem, günlerin cuma, sözlerin Kur’an, Kur’an-ın Bakara Suresi, Bakara suresinin önderi ise Ayet-ül Kürsî’ dir.” (İmam Suyuti)

Muharrem ayı kameri ayların ilkidir

İslamiyet’in ilk yayılma zamanlarında Mekke’de yaşayan müşrik ve kafirler, Resulullah Efendimiz (asm) ve Ashabına türlü türlü işkenceler yapıyor, ambargolar uyguluyorlardı. İslamiyet’in yaşanması ve yayılmasını engellemek için ellerinden geleni yapıyorlardı. Daha sonra Müslümanlar Allah-ü Teala’nın emri üzerine, Mekke’den Medine’ye hicret etmişlerdir.
Hz. Ali’nin (ra) halifeliği zamanında ise sahabe efendilerimizden oluşan bir heyet toplanmış ve Efendimizin (asm) hicret ettiği gün olan Muharrem ayının ilk gününü, İslam’ın daha rahat yaşanması, insanlığın selameti ve yolculuğun hayati ehemmiyetinin daima hatırlanmış olması adına takvim başı ve yılbaşı itibar edilmiştir.

Muharrem ayına İslamiyet’ten önce de büyük önem verilirdi

Muharrem ayı İslamiyet’ten önce de senenin ilk ayıydı. Bununla birlikte cahiliye toplumunda da ayrı bir yere konur ve büyük önem verilirdi.
Ayrıca; İslamiyet’ten önceleri de Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarında harp etmek haram idi.
İslamiyet’ten evvel Recep veya Muharrem aylarında harp edebilmek için ayların yerlerini değiştirir, ileri veya geri alırlardı.
Resulullah (asm) hicretin onuncu senesinde, doksan bin Müslüman ile veda haccı yaptığı zaman:
“Ey Ashabım haccı tam zamanında yapıyoruz. Ayların sırası Allah-ü Teala’nın yarattığı zamandaki gibidir.” buyurdu.

Muharrem ayında ilahi bereket ve feyz coşup akar

“Şehr’ullahi’l-Muharrem” da denilen, “Allah’ın ayı Muharrem” olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coşup aktığı bir aydır.
Allah’ın (cc) ayı, günü ve yılı olmaz. Ancak; Peygamberimiz bu ifade ile Allah’ın (cc) rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu vurgulamıştır.

Muharrem ayı dinimiz açısından önemli olan pek çok hadisenin yıldönümüdür

Cenab-ı Hak yeryüzünü ve gökyüzünü bu ayda yaratmış, birçok peygamberine yine bu ayda olan Aşûra gününde özel ihsanlar sunmuştur. Ayrıca dinimiz açısından önemli olan pek çok hadise yine bu ayda olan Aşûra gününde gerçekleşmiştir.
Aşûra günü bu ayın onuncu ve en kıymetli günüdür. Allah-ü Teala, birçok duaları Aşûra günü kabul buyurmuştur. Bu gününün pek çok üstünlükleri vardır. Dolayısıyla Aşûra gününün bu ayda olması bu ayın kıymetine kıymet katmıştır.

Muharrem ayının ilk on günü daha bir faziletlidir

Efendimiz ümmetine bu günlerin çok ehemmiyetli olduğunu bu günlere saygıda kusur edilmemesi gerektiğini haber vermiştir:
“Ey ashabım ve ümmetim! Muharrem ayının ilk on günü çok dikkatli olun. O günlere saygıda kusur etmeyin. Bu günlerde oruç tutmak ve diğer amelleri yapmak çok sevaptır. Muharrem ayının ilk on gününde Allah (cc) yeri ve göğü yaratmıştır. Kıyamet ise o günler içinde kopacaktır. Mevla Teala Muharrem ayının ilk on günü içinde; Nuh (as)’ı tufandan kurtarmış, inanmayan kafirleri de suda boğmuştur.” (Gunyet’üt Talibin)

Share

Aranan Terimler:

  • muharrem ayı zikirleri

 

Facebook'da Paylaş

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yukarı Çık